Wymiana nitów

zd9Nit – metalowy element konstrukcyjny używany przy nitowaniu, czyli łączeniu ze sobą płaskich elementów np. fragmentów blach, skór, tworzyw sztucznych.
Płozy przymocowane są do  buta za pomocą nitów. Do mocowania płóz hokejowych przez długi czas stosowano zwykłych nitów aluminiowych, obecnie coraz częściej stosuje się nity rurkowe, co ułatwia ich montaż.
W łyżwach profesjonalnych w miejscach gdzie występują największe przeciążenia stosuje się pełne nity miedzane, dużo bardziej odporne na zrywanie. Płozy figurowe w większości łyżew mocowane są za pomocą wkrętów. W łyżwach wyższej klasy to reguła.
Czasami stosuje się system mieszany- przód łyżwy mocowany jest nitami, a tył wkrętami. Bywają przypadki, że w tańszych modelach łyżew nity rdzewieją i wykruszają się, co skutkuje oderwaniem się płozy od buta. Należy także dodać, że duża część łyżew rekreacyjnych stanowi jednolitą całość nie dająć możliwości ingerencji w mocowanie płozy oraz możliwości naprawy większości uszkodzeń. 


Uwaga ! Należy pamiętać o kontroli stanu nitów. Jeżdżenie z poluzowanymi nitami może spodowować zniszczenie butów łyżwiarskich. 

Wymiany nitów dokonujemy,gdy:
  • jeden lub kilka z nich ulega zerwaniu, uszkodzeniu
  • wymieniamy płozy

zd12      zd18

 
    
ostrzenie łyżew ostrzenie łyżew ostrzenie łyżew ostrzenie łyżew ostrzenie łyżew ostrzenie łyżew ostrzenie łyżew ostrzenie łyżew ostrzenie łyżew